Od 1. novembra svi vozači su obavezni da promene letnje pneumatike i postave odgovarajuće zimske gume ako su uslovi na putu poledica ili sneg. Reč je o važnom dodatku koji znatno utiče na performanse automobila, a tokom zime na opštu sposobnost kontrolisanja automobila u saobraćaju.
Zimske gume ne samo da imaju odgovarajuće šare, već im je i sastav takav da osiguraju bolje trenje i lakše upravljanje automobilom tokom snežnih uslova na putu.
Šta su zimske gume? Kako odabrati odgovarajuću vrstu? Šta ako ne nabavite pneumatike na vreme?
Spremili smo puno informacija za vas i donosimo ih u nastavku ovog teksta.
Koje osobine imaju kvalitetne zimske gume?
Zimske gume su mekane, mnogo mekše od letnjih, napravljena je tako da dobro prijanja podlozi i povećava šansu za zaustavljanje. Prave se tako da ima ne smeta mraz i hladna podloga, dok sa letnjim gumama to nije situacija.
Letnje gume na temperaturi ispod 7 stepeni postaju krute, poput plastičnih pa je vožnja izuzetno opasna. Zato i postoji zakonska obaveza da se zimski pneumatici montiraju kada god je niska temperatura i šansa za mraz ili poledicu.
Pored sastava gume, vodi se računa i o šarama na njoj koje se na poseban način postavljaju, obavezne dubine od 4mm mada su često i dublje.
Postoji veća površina za prianjanje i nekoliko puta više odvodnih kanala tako da šare ostaju čiste.
To su neke od glavnih dobrih osobina koje zimske gume odvajaju od letnjih i razlozi su zašto su obavezne za postavljanje.
Kako odabrati adekvatnu zimsku gumu?
Oznake na zimskim gumama su konfuzne pa je najbolje proveriti sa vulkanizerom koja širina odgovara vašem automobilu. Jako je važno da se odaberu modeli koji su u skladu sa težinom i performansama vozila.
Tek kada utvrdite parametre guma, sledi odabir među konkretnim brendovima. U tome vam mogu pomoći komentari i iskustva drugih, ali i saveti vulkanizera.
Pošto razlika među cenama nije zanemarljiva treba i znati šta dobijate sa skupljim modelom, a koliko ste bezbedni ako odaberete jeftinu gumu.
Ono što takođe treba imati na umu je da su kod nas u opticaju dva modela guma:
- Sneg i blato – S&M
- Zimske gume – oznaka planine sa tri vrha i pahuljom u središtu
Prva varijanta se češće kupuje kao model koji se vozi cele godine, ali ako želite da rizik vožnje po lošem vremenu svedete na minimum, onda je klasična zimska guma najbolja.
Ona je znatno mekša i sa boljim šarama pa zato se i dosta troši i mora se češće menjati, naročito ako se voze po asfaltu i visokoj temperaturi.
Zbog toga je jako važno da se proveri kvalitet guma, da li su šare izlizane i koja je godina proizvodnje. Što su gume duže u upotrebi gube svoja svojstva.
Mnogi prave kompromis pa nove gume stavljaju na pogonske točkove, a starije modele na ostala dva, ali treba biti obazriv i na pravi način proceniti kvalitet guma da bi i dalje njihov kvalitet bio dobar.
Ne zavaravajte se, i gradska vožnja zimi zahteva dobre pneumatike Pojedini vozači smatraju da će dobro pročišćene ulice olakšati vožnju pa nije neophodno kupiti dobre pneumatike, ali je to velika greška.
Naime, uslovi u gradovima tokom zime mogu biti dosta ozbiljniji, uz velike probleme na kolovozu koji je prekriven snegom. Osim toga, u gradovima je dosta uzbrdica, strmih ulica, delova pokrivenih ledom koji se ne očiste odmah, a mnogo je i kočenja, zaustavljanja i proklizavanja, ako se ne odaberu pravi pneumatici.
Iznajmljivanje automobila – najbolja alternativa dok se ne nabave zimske gume
Srećom, danas postoji dobra alternativa iznenadnim snežnim padavinama i lošim pneumaticima u vidu najma vozila od Rent a car agencije.
Reč je o usluzi koja košta svega desetak eura po danu, a za to dobijete potpuno ispravno vozilo koje ima 4 zimske gume odličnog kvaliteta, lance po potrebi i brojna osiguranja za minimiziranje troškova usled moguće štete.
Ovo je odlična opcija i za svako putovanje do zimskih turističkih centara kada možete da iznajmite SUV vozilo sa kompletnom opremom i pogonom na sva četiri točka i tako mnogo bezbednije učestvujete u saobraćaju.
Mnogi su već prepoznali prednosti agencije za iznajmljivanje automobila pa u ovom periodu godine ima jako puno zahteva za najrazličitijim vozilima jer su kompletno spremna za zimske uslove puta i tehnički dorasla svakom izazovu koje donosi zima u našim krajevima.
Poslednji su dani za pripremu vozila za zimske uslove puta. Ne treba čekati sneg i padavine jer niske temperature i na suvom kolovozu stvaraju poteškoće upravljanja ako su gume letnje ili lošeg kvaliteta.
Ako ne možete da se odlučite i nabavite adekvatne, ne žurite jer mnogog toga zavisi od dobrih zimskih guma. Umesto vožnje nepripremljenog vozila, iznajmite automobil od rent a car agencije i tako, jeftino, brzo i lako osigurajte svoje prevozno sredstvo.
Da li ste pripremili automobil za zimu? Osim zamene guma, šta još sprovodite kao važan deo zimske pripreme? Pišite nam komentare.
KOMENTARI (1)
Lenka
21-Nov-24Gume sam zamenila još u oktobru, a posle toga i zimske tečnosti, i sve što treba. Bez toga - "ne mere".
Preporuči | 0